فلوتر چیست؟- صفر تا صد آشنایی با فلوتر یا قطع کن

برای آشنایی با فلوتر یا قطع کن و نحوه کار با آن تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

فلوتر چیست؟

فلوتر در معنای لغوی به معنی شناور است. فلوتر یا قطع کن دستگاهی است که بر روی سیال شناورمی ماند و دارای یک کلید قطع و وصل است. این دستگاه دارای پوششی ضد آب است و می تواند ارتفاع سیال درون مخزن را اندازه گیری کند و مطابق آن, پمپ را کنترل کند و در صورت نیاز آن را قطع و یا وصل کند.

فلوتر چگونه کار می کند؟

قطع کن ها همانطور که از نامشان پیدا است مخصوص قطع و وصل کردن پمپ طراحی شده اند. فلوتر بر روی سیال درون مخزن شناور می ماند و ارتفاع آب را اندازه می گیرد. اگر ارتفاع سیال زیاد باشد یا در حال افزایش باشد فلوتر دستور روشن شدن پمپ را صادر می کند, و اگر هنگامی که ارتفاع سیال کم باشد و یا سیال درون مخزن در حال کم شدن باشد فلوتر دستور قطع پمپ را می دهد.

انواع قطع کن

دو نوع قطع کن در بازار وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • قطع کن الکترونیکی
  • قطع کن مکانیکی: فلوتر های مکانیکی به دو صورت قابل نصب هستند. هم در بالای مخزن و هم در پایین مخزن قابلیت نصب دارند. اگر در بالای مخزن نصب شود با بالا آمدن آب و یا پر شدن مخزن دستور روشن شدن پمپ را می دهد. اما زمانی که در انتهای مخزن قرار گیرد با پایین آمدن ارتفاع سیال دستور خاموش شدن پمپ را می دهد و پمپ را قطع می کند. در این صورت از سوختن و خرابی پمپ جلوگیری می شود.

کاربرد فلوتر چیست؟

به طور کلی از فلوتر ها برای سیستم های تخلیه آب استفاده می شود. مانند سیستم تصفیه آب.

مخزن سیستم تصفیه آب به دلیل آن که به طور مداوم در حال پر و خالی شدن است, استفاده از این دستگاه کار را آسان تر و راحت تر می کند.

از فلوتر در  موارد زیر استفاده می شود:

  • انواع پمپ های کف کش یا لجن کش
  • استفاده در کولرهای آبی
  • منابع و مخازن آبی
  • مخازن حاوی غلات, آهک, سیمان و سیلوها
  • توالت های فرنگی
  • و هر سیسمتی که سیال درون آن پر و خالی می شود.

اهمیت استفاده از فلوتر در سیستم ها چیست؟

در ادامه می خواهیم بررسی کنیم که لزوم و اهمیت استفاده از دستگاه قطع کن چیست؟

مهم ترین و اصلی ترین کاری که یک دستگاه قطع کن انجام می دهد آن است که از با خاموش کردن پمپ زمانی که سیال درون مخزن کم یا خالی شده است, از سوختن پمپ جلوگیری می کند.

از طرفی در سیسم های بزرگتر و سیستم هایی که به طور مداوم سیال درون مخزن پر و خالی می شود, حضور نیروی انسانی برای بررسی میزان ارتفاع سیال کار دشوار و وقت گیری است. بهترین و راحت ترین و مطمئن ترین کار قرار دادن یک فلوتر در مخزن است.

آیا امکان دارد فلوتر خراب شود؟

بله! ممکن است پوشش دستگاه دارای درز, شکستگی و یا سوراخ باشد و آب به درون دستگاه نشست کند که در این صورت باعث قطع اتصال و یا زنگ زدگی دستگاه می شود.

در صورتی که قطع اتصال رخ داده باشد می توانید آن را درست کنید و دورتا دور دستگاه را با چسب مخصوص بپوشانید و درزگیری کنید و مجدد استفاه کنید.

اما اگر زنگ زدگی رخ داده باشد باید دستگاه را تعویض کنید.

 

بیشتر بخوانید: پمپ کارواش برتولینی چیست و چه کاربردی دارد؟