شیر برقی هانتر

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، امروزه بسیاری از کارها مکانیزه شده و توسط دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌گیرد. آبیاری انواع زمین‌های کشاورزی و مزارع و یا آبیاری گلخانه‌ها عملی بسیار دقیق و حساس است. امروزه برای آبیاری فضای سبز یا سایر زمین‌های کشاورزی و پرورش گل و گیاه، از شیر برقی هانتر استفاده می‌کنند. در ادامه این مطلب به معرفی و ذکر ویژگی‌های مهم این نوع از شیر برقی می‌پردازیم.

شیر برقی هانتر چیست؟

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین شیرهای برقی مورد استفاده در آبیاری، شیر برقی آبیاری هانتر است که برای قطع و وصل کردن آبیاری انواع گیاهان و گل‌ها استفاده می‌شود. هانتر، نام یک کمپانی آمریکایی است که انواع مختلف تجهیزات پیشرفته مانند شیرهای برقی را تولید کرده و به سراسر دنیا عرضه می‌کند.

همان‌طور که گفته شد، شیرهای برقی، با قطع و وصل کردن جریان آب، انواع مختلف زمین‌های کشاورزی یا گلخانه‌ها را آبیاری می‌کنند. شیرهای برقی در اندازه و دبی‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند. شیر برقی هانتر با کنترل میزان دبی عبوری از شیر برقی، آبیاری محصولات کشاورزی را به طور دقیق و حساس انجام می‌دهد.

شیر برقی هانتر

نحوه عملکرد شیر برقی هانتر

شیرهای برقی، برخلاف سایر شیرهای مورد استفاده در صنعت آبیاری، به وسیله جریان برق کنترل شده و قطع و وصل می‌شوند. در واقع، شیر برقی هانتر عملکردی مشابه یک کنتاکتور را دارد و مانند یک کنتاکتور برای قطع یا وصل کردن جریان آب، نیاز به برقراری جریان برق دارد.

لازم به ذکر است که شیرهای برقی هانتر فقط برای انتقال آب به گیاهان و سایر محصولات کشاورزی به کار برده نمی‌شوند، بلکه برای انتقال انواع سیالات مانند انواع سموم کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع مختلف شیر برقی هانتر

شیر برقی هانتر کنترل دار در دو نوع PGV و ICV طراحی و تولید می‌شود. هر دو نوع از این شیرهای برقی برای قطع و وصل انواع سیالات و آب در خطوط لوله‌های اصلی و فرعی در زمین‌های کشاورزی یا گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شیرهای برقی هانتر PGV و ICV در انواع مختلف سایزها و اندازه‌ها تولید می‌شوند و از پرمصرف‌ترین شیرهای برقی در حوزه آبیاری هستند. این نوع از شیرهای برقی برای انواع آبیاری‌های قطره‌ای یا بارانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شیر برقی PGV در دو سایز ۱ و ۲ اینچی ساخته می‌شود. شیر برقی ICV نیز در چهار سایز ۱ اینچ، ۱/۲ ۱  اینچ، ۲ اینچ و ۳ اینچ تولید می‌شوند. هر یک از شیرهای برقی ذکر شده برای آبیاری میزان مشخصی از گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمایی دیگر از شیر برقی هانتر

 اجزای تشکیل دهنده شیرهای برقی هانتر

یک شیر برقی اجزای مختلفی دارد که شامل بدنه، ورودی سیال، خروجی سیال، سیم پیچ، قاب سیم پیچ، اتصال سیم‌ها، میله فلزی، فنر و دریچه خروجی می‌شود. در حالت کلی، یک شیر برقی یک بدنه فلزی به همراه یک بوبین است که بوبین همان سیم پیچ با خاصیت مغناطیسی بسیار بالا است. وجود جریان برق برای استفاده از شیر برقی لازم و ضروری است.

موارد استفاده از شیرهای برقی هانتر

شیرهای برقی هانتر یکی از کارآمدترین محصولات تولیدی کمپانی هانتر هستند که در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آبیاری فضای سبز، آبیاری زمین‌های کشاورزی، آبیاری انواع گلخانه‌ها و آبیاری انواع زمین‌های کشت گل و گیاه، از جمله مواردی است که در آنها از شیر برقی هانتر استفاده می‌شود. همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد، برای انتقال انواع سیالات مانند سموم کشاورزی نیز می‌توان از شیرهای برقی استفاده کرد.

ویژگی‌ها و مزایای شیرهای برقی هانتر

شیر برقی هانتر مزایای بسیار زیادی دارد که باعث شده، این شیر برقی در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گیرد. از مهم‌ترین مزایای این نوع شیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

انجام عمل آبیاری با سرعت بالا، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای استفاده از شیر برقی است. با استفاده از شیر برقی می‌توان مساحت بسیار زیادی از زمین‌های کشاورزی را در مدت زمان کوتاهی آبیاری کرد.

صرفه جویی در مصرف آب، یکی دیگر از مزایای استفاده از شیرهای برقی هانتر است. با استفاده از این نوع شیرهای برقی می‌توان از هدر رفت میزان قابل توجهی آب جلوگیری کرد.

اطمینان از قطع و وصل جریان آب در مدت زمان تعیین شده نیز از دیگر مزایای این نوع شیر برقی است. در واقع، با استفاده از شیر برقی هانتر و توسط جریان برق می‌توان زمان دقیق شروع و اتمام آبیاری را توسط شیر برقی تعیین کرد.