02136615808 / 02136615570
انتخاب صفحه

واردات انواع پمپ های صنعتی - نفتی - شیمیایی

ثبت سفارش و واردات انواع پمپ های خاص

پمپ ساتریفیوژ خودمکشه – Self-priming centrifugal pump – پمپ برای سیال سطح پایین‌تر از خود به بالا – سیال سوار بر پمپ – پروانه همواره در حوض سیال – نگه داشتن سیال در پوسته پمپ

 

پمپ خود مکش


 


پمپ‌های ساتریفیوژ خودمکشه (Self-priming centrifugal pump)

پمپ self prime یا خود مکشه تجهیزاتی هستند که بتوانند سیال را از یک سطح پایین‌تر از خود به بالا بکشند. این از خصوصیات پمپ‌های جابه‌جایی مثبتpd می‌باشد. پمپ‌های سانتریفیوژ قادر به بالا کشیدن سیال از سطحی پایین‌تر از فلنج ورودی خود را نداشته یا باید سطح سیال بالاتر از سطح فلنج ورودی پمپ قرار داشته باشد و به اصطلاح همواره سیال بر پمپ سوار است. برای بالا کشیدن سیال از یک سطح پایین‌تر از سطح زمین چهار راه حل وجود دارد.

  1. استفاده از پمپ‌های  عمودی

  2. استفاده از پمپ‌های مستغرقsubmersible

  3. استفاده از پمپ‌ سانتریفیوژ با شیر یکطرفه در ورودی

  4. استفاده از پمپ self priming

     زمانی که بخواهیم با یک پمپ سانتریفیوژ معمولی سیال را از سطح پایین به بالا بکشیم باید لوله ورودی دارای شیر یکطرفه بوده و قبل از استارت مسیر ورودی را از سیال پر نماییم هنگامی که پمپ خاموش می‌شود شیر یکطرفه در پایین لوله اجازه تخلیه سیال در مسیر ورودی پمپ را نمی‌دهد و همواره سیال در این مسیر می‌ماند از بزرگترین معضل این سیستم نشتی از شیر یکطرفه و تخلیه سیال در لوله ورودی پمپ می‌باشد. خصوصا سیالاتی که دارای ذرات می‌باشند.

در لابه‌لای شیر یکطرفه گیر کرده و در زمان توقف پمپ، سیال لوله ورودی تخلیه شده و نیاز به هواگیری و تعمیر شیر یکطرفه می‌باشد. می‌خواهیم یک نمونه از پمپ‌های سانتریفیوژ را معرفی نماییم که با تغییر در ساختار  آن حالت خودمکشی پیدا کرده و توانایی بالا کشیدن سیال از چاله‌هایی به عمق4 الی 5 متر را نیز دارند.

پمپ‌های سانتریفیوژ معمولی برای عملکرد مناسب باید پر از سیال بوده و درصد گاز یا هوای همراه آن کمر از 3 درصد الی5 درصد باشد. اگر پمپ پر از سیال نباشد و درصد هوا به همراه سیال زیاد باشد هوا به عنوان یک بسته در فضای بالای پمپ حبس می‌شود و پمپ قادر به بیرون راندن آن از پوسته نمی‌باشد.

در پمپ‌های سانتریفیوژ خودمکشه لوله ساکشن بالاتر از سطح چشمی پروانه قرار دارد بنابراین پروانه همواره در حوض سیال قرار داشته و نیاز به شیر یکطرفه در ورودی پمپ برای نگه داشتن سیال در پوسته وجود ندارد.

از خصوصیات پمپ‌های خومکشی این است که در هنگام خاموش بودن مقدار مشخصی سیال در درون پوسته آنها باقی مانده و هیچگاه تخلیه نمی‌شوند برای کارکرد با این پمپ‌ها کافی است یکبار و قبل از استارت مخزن پوسته پمپ را از ره دریچه بالایی از سیال پر و  آن را استارت نماییم.

021-77671565

جهت انجام هرگونه مشاوره قبل از خرید با ما تماس بگیرید

آب نیرو مرجع تخصصی تجهیزات صنعتی و کشاورزی