02136615808 / 02136615570
انتخاب صفحه

واردات انواع پمپ های صنعتی - نفتی - شیمیایی

ثبت سفارش و واردات انواع پمپ های خاص

تقسیم بندی پمپ ها بر اساس استاندارد- API- ANSI- DIN- ISO -پمپ  API- پمپ ANSI – پمپ DIN – پمپ ISO – استاندارد پمپ ها – استاندارد جهانی ساختار پمپ – پمپ  OH1 – پمپ overhang – پمپ API 610- پمپ oh2 – پمپ oh3- پمپ oh4-  پمپ oh5-  پمپ oh6-پمپ  BB1 – پمپ Between Bearing – پمپ BB2 –  پمپ BB3-  پمپ BB4 –  پمپ BB5 – پمپ VS1- پمپ Verticul Suspend-  پمپ VS۲-  پمپ VS۳-  پمپ VS۴- پمپ VS۵- پمپ VS۶

 

 

 

تقسیم بندی پمپ ها بر اساس استاندارد

تقسیم بندی پمپ ها بر اساس استاندارد

 

برای ساخت هر دستگاه در صنعت نیازمند یک سری از تست‌ها و قوانین بوده تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوان به آن قواینن و مقررات استناد کرد. لذا برای اطمینان از ساخت مناسب پمپ‌ها خصوصا در جاهای حساس،‌بیشتر خریداران تمایل دارند پمپ‌های مورد نیاز خود را براساس استاندارد سفارش و خریداری نمایند.

 

در این استاندارد‌ها برای سازنده و خریدار یک سری قوانین وجود دارد تا سازنده براساس آن نسبت به ساخت دستگاه خود اقدام نموده و خریدار نیز از ساخت دستگاه خود مطمئن شود و برخی از استانداردهای رایج عبارتند از :

 

1-(API)AMERICAN PETROLIUM INSTITU

2-(ANSI) AMERICAN NATIONAL STANDARD INSTITU

3-(DIN)GERMANY

4-ISO 

در ادامه برای آشنایی شما تقسیم‌بندی پمپ‌ها از دیدگاه استانداردAP1610 که مربوط به پمپ‌های گریز از مرکز می‌باشد صورت گرفته است.

OH1  (overhang1) 

 این نوع پمپ‌ها تک پروانه یکسر گیردار بوده که پایه آنها مستقیما به Base plate اتصال داده شده است . این پمپ تمام الزامات استانداردAPI ار رعایت نکرده ولی الزامات ISO ANSI را رعایت کرده است.

 

OH2 (overhang2)

این پمپ نیز یک پمپ تک پروانه یکسر گیردار بوده که شماتیک آن همانند OH1 می‌باشد. ولی در این نوع پمپ مستقیماBase plate  متصل نبوده و بر روی دو دستک قرار دارد و به شاسی متصل می‌شود. پمپ با کوبلینگ انعطاف‌پذیر به گرداننده اتصال داده می‌شود. از مهمترین مزایای این پمپ انتقال نیروهای حاصل از piping به شاسی بدون هیچگونه گشتاوری می‌باشد. از دیگر مزایای آن انتخابی مناسب برای سیالات با دمای می‌باشد زیرا فشاری مناسب جهت افزایش حجم پوسته پمپ ناشی از گرما وجود دارد لذا در این نوع از پمپ‌ها تنش‌های حاصل از اتصالات لوله و حجم پمپ ناشی از افزایش دما کمتر به پمپ انتقال می‌یابد.

 

نکته: پمپهای معرفی شده فوق به صورت افقی بوده و بقیه از OH3تاOH6 به صورت عمودی می‌باشند.

  OH3 (Overhan3)

این پمپ عمودی دارای یک پروانه یک سرگیردار بوده و در مواردی که نمی‌خواهند در مسیر پایپینگ تغییری ایجاد شود و فشار ورودی سیال و یا نیروی محوری زیادی وجود داشته باشد از این نوع پمپ استفاده می‌کنند. این نوع پمپ دارای محفظه بیرینگ مستقل و به وسیله یک کوبلینگ قابل انعطاف به گرداننده اصلی متصل می‌شود که گرداننده آن نیز بر روی فوندانسیون متصل به پمپ نصب می‌شود.

 

OH4 (Overhang4)

همانند پمپ OH3 می‌باشد با این تفاوت که گرداننده به وسیله یک کوپلینگ بدون انعطاف پذیر به پمپ اتصال داده می‌شود. دارای هوزینگ بیرینگ مستقل نیز نمی‌باشد. تمام نیروی حاصل از پمپ توسط بیرینگ‌های موتور تحمل می‌گردد.

 

 OH5 (Overhang5)

در این نمونه نیز همانندOH4 محفظه بیرینگ مستقل بین الکتروموتور و پمپ وجود ندارد ولی پروانه پمپ مستقیما بر امتداد شافت الکتروموتور سوار شده است بنابراین نیازی به کوبلینگ وجود ندارد و تمام وزن و نیروها توسط بیرینگ‌های الکترو موتور تحمل می‌شود.

 

 OH6  (Overhang6)

این پمپ دارای گیربکس بوده و پروانه مستقیما بر روی امتداد شافت گیربکس سوار می‌شود بنابراین بین پمپ و گیربکس فاصله‌ای نبوده و نیازی به کوپلینگ ندارد، تمام نیروهای پمپ به وسیله بیرینگ‌های گیربکس تحمل شده و اتصال بین گیربکس و موتور نیز توسط یک کوپلینگ انعطاف پذیر برقرار می‌شود. این پمپ‌ها برای دبی پایین و فشارهای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولا سیستم روغنکاری آنها دارای، پمپ و فیلتر می‌باشد. در صورت انتخاب یا بهره‌برداری در ناحیه غیرمناسب، لرزش بالا و خرابی‌های مکرر در پمپ رخ خواهد داد.

 

نکتهOH3 دارای انعطاف پذیری بیشتری نیست به OH5-OH4 می‌باشد ضمنا پمپ‌های OH4وoh5 تمام الزامات استاندارد رعایت نشده است. پمپ‌های oh6 بسیار حساس‌تر از پمپ‌های هم خانواده خود بوده دارای دورهای 7 الی30 هزار دور می‌باشند.

 

 BB1(2between bearing )

دارای یک یا دو پروانه نصب شده بر روی شافت بوده و دو محفظه بیرینگ در دو طرف شافت و پروانه قرار دارد، پوسته این پمپ‌ها به صورت افقی برش خورد ه وباز می‌شوند.

 

 BB2 (between bearing2 )

همانند پمپ BB1 می‌باشد با این تفاوت که پوسته آن به صورت عمودی برش خورده و با می‌شود زمانی که دانسیه سیال پایین باشد و با سیال خطرناک و سمی باشد از BB2 استفاده می‌شود.

 

BB3   (between bearing3) 

همانند پمپbb1 بوده ولی دارای بیش از 2 پروانه و در مقایسه با پمپ‌های bb1 دارای هد بیشتری می‌باشند.

 

 BB4 (between bearing4) 

از نمونه پمپ‌های چند پروانه بوده که برش پوسته آن به صورت عمودی می‌باشد سیال پس از خروج از هر پروانه وارد دیفیوزر و سپس به پروانه بعدی وارد می‌شود. این پمپ‌ها به دلیل داشتن پوسته‌های برش خورده و جداگانه ring segment pump نیز معروف بوده از بزرگترین عیوب این پمپ‌ها امکان نشتی بین پوسته‌ها می‌باشد. بیشتر برای پمپ‌های آب گرم و آب بکار برده می‌شود.

 

BB5 (between bearing5 )

همانند نوعBB2 و دارای تعداد پروانه بیشتری نسبت به آنها بوده معمولا این نمونه از پمپ‌های چند طبقه در داخل یک بشکه(بارل) قرار می‌گیرند که از نوع برش عمودی Vertical split می‌باشد. هدسازی آنها نسبت به BB2 بیشتر بوده از این پمپ برای سیالات با فشار خروجی بالا، یا سیالات دارای فشار بخار بالا،‌یا دانسیته پایین استفاده می‌شود.

نکته: پمپ‌های BB1,BB3 پمپ‌های هستند که پوسته آنها به صورت دو قسمت و درجهت افقی جدا می‌شوند که BB3 دارای تعداد پروانه بیشتر و برای تولید فشارهای بالاتر به کار می‌رود، پمپ‌های BB2,BB4و BB5 پوسته آنها به صورت عمودی جدا می‌شوند که نوع BB2وbb5 برای سیالات دارای دانسیته پایین نوعBB5 ‌برای تولید فشارهای خروجی بالاتری به کار برده می‌شوند.

 

VS1 (Vertical suspended1)

پمپ از نوع عمودی بوده و برای بالا آوردن سیال از یک مخزن یا چاهک پایین‌تر از سطح زمین (sump) مورد استفاده قرار می‌گیرد ممکن است با توجه به فشار خروجی مورد نیاز دارای یک یا چند پروانه باشد که سیال پس از عبور از هر پروانه وارد دیفیوز شده و با تبدیل سرعت به فشار وارد پروانه بعدی می‌شود.

 

  vs2 (Vertical suspended2)

همانند پمپvs1 می‌باشد با این تفاوت که به جای دیفیوز از ولوت(volute   )استفاده می‌شود.

نکته: زمانی که سیال از پروانه پمپ‌های گریز از مرکز خارج می‌شود سرعت و فشار در سیال خروجی از پروانه افزایش یافته و بایستی سرعت به وجود آمده به فشار تبدیل شود. تبدیل سرعت به فشار از طریق دیفیوز یا ولوت انجام می‌گیرد.

 

vs3 (Vertical suspended3)

این پمپ از نوع محوری بوده و سیال همانند دو نوع قبلی در راستای شافت حرکت می‌کند، پمپ در مقایسه با دو پمپ دیگر برای دبی‌های بالاتر و هد کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 vs 4 (vertical suspended4)

پمپ دارای یک پروانه بوده و سیال پس از خروج از پروانه وارد ولوت شده سپس توسط یک لوله جداگانه به خارج هدایت می‌شود. ساختاراین پمپ با سه نوع قبلی متفاوت بوده و سیال در راستای شافت حرکت نکرده و از طریق یک لوله جداگاه انتقال می‌یابد.

 

 vs5  (Vertical suspended5)

در نوع قبلی وزن پمپ توسط بیرینگ‌های الکتروموتور تحمل می‌گردید، پمپ vs4 شبیه به پمپ‌های قبلی بوده با این تفاوت که دارای محفظه بیرینگ بر روی Base plate پمپ می‌باشد، با این شرط وزن ناشی از پمپ بر روی الکترو موتور نمی‌افتد. این پمپ برای دبی‌ها و نیروهای محوری بیشتر مناسب تر می‌باشد.

 

  vs6 (Vertical suspended6)

این نوع پمپ برخلاف پمپ‌های دیگر که برای بالا بردن سیال از یک چاهک مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به منظور افزایش NPSHA مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد این پمپ‌ دارای یک بارل یا چاهک فلزیWell بوده که سیال از طریق لوله ورودی به داخل آن ریخته سپس توسط پمپ در راستای شافت به خارج انتقال داده می‌شود هدف از این کار افزایش ستون سیال بر روی پروانه اول می‌باشد.

 

 

021-77671565

جهت انجام هرگونه مشاوره قبل از خرید با ما تماس بگیرید

آب نیرو مرجع تخصصی تجهیزات صنعتی و کشاورزی