02136615808 / 02136615570
انتخاب صفحه

واردات انواع پمپ های صنعتی - نفتی - شیمیایی

ثبت سفارش و واردات انواع پمپ های خاص

پمپ دراگ – دراگ پمپ – Viscous drag pump –  پمپ با عملکرد لایه مرزی – انتقال سیالات ساینده  – پمپ برای سیال با ذرات زیاد و بزرگ – سیالات همراه با هوا  یا گاز

 

 

دراگ پمپ Viscous drag pump

 

دراگ پمپ Viscous drag pump

 

عملکرد این پمپ براساس لایه مرزی سیال می‌باشد. فرض نمایید سیال در داخل یک لوله با جریان آرام حرکت و به دلیل وجود اصطکاک سطح تماس بین سیال با لوله، سرعت سیال در این قسمت کمتر از مرکز بوده و هر چقدر به سمت مرکز لوله حرکت کنیم سرعت سیال افزایش می‌یابد.

این موضوع از عوامل افت فشار در لوله‌ها بوده که به عنوان نیروی مخالف جریان حرکت سیال از سمت لوله بر آن وارد می‌شود. این پدیده باعث می‌شود که لایه‌ای از سیال در تماس با دیواره دارای سرعت تقریبا ثابت و صفر باشد. به چنین نلایه‌ای لایه مرزی گفته می‌شود و هر چه از این لایه به سمت مرکز لوله پیشروی شود سرعت لایه‌ها افزایش یافته و رد مرکز به مقدار حداکثر خود می‌رسد چنین موضوعی نیز توسط پروانه رخ می‌دهد.

در دراگ پمپ‌ها پروانه تشکیل شده از یک مجموعه دیستگ که به صورت موازی با هم قرار گرفته‌اند. این دیسک‌ها در زمان چرخش باعث به وجود آوردن نیروی DRAG و کشیدن سیال به داخل پروانه می‌شوند، با چرخش پروانه لایه مرزی سیال بر روی سطح دیسک داخل پروانه تشکیل طوری که سرعت نسبی آن نسبت به دیسک صفر می‌شود.

هر چه از سطح دیسک فاصله گرفته شود باعث کاهش سرعت سیال در فضای بین دو دیسک می‌شود چنانچه سرعت در مرکز کمتر از دیواره‌ها می‌باشد.

این نمونه از پروانه‌ها برای انتقال سیالات ساینده، ویسکوز، دارای ذرات زیاد و یا سایر بزرگ و یا سیالات حساس به تنش برشی و همراه هوا و یا گاز مفید می‌باشد.در صورت استفاده از پمپ‌های سانتریفیوژ برای ارسال برخی از سیالات حاوی ذرات و مواد غذایی، ذرات تشکیل دهنده حالت خود را از دست داده در صورتی که در این پمپ‌ها به دلیل نبودvane یا تیغه آسیب به ذرات وارد نشده و پس از پمپاژ ذرات حالت اولیه خود را حفظ می‌کنند.


021-77671565

جهت انجام هرگونه مشاوره قبل از خرید با ما تماس بگیرید

آب نیرو مرجع تخصصی تجهیزات صنعتی و کشاورزی