چگونه یک الکتروموتور مناسب خریداری کنیم؟

برای خرید الکتروموتور مناسب نیاز به دانش تخصصی و اطلاعات فنی دارید. زیرا در صورتی که هنگام خرید اشتباه کنید، هزینه جبران ناپذیری به شما وارد خواهد شد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با فاکتور‌های مهم خرید الکتروموتور مناسب آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

موتورهای الکتریکی وسایل الکترومکانیکی هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. در بیشتر موارد، حرکت چرخشی است که در آن انرژی مکانیکی با سرعت چرخشی و گشتاور موتور مشخص می شود.

تخمین زده می شود که سیستم های دارای موتور الکتریکی ۴۶ درصد از مصرف برق جهانی را تشکیل می دهند. در صنعت، موتورهای الکتریکی کاربردهای متعددی دارند. آنها پمپ ها، کمپرسورها و نوار نقاله ها و همچنین فن ها، دمنده ها، مته ها یا میکسرها را به کار می گیرند. موتورهای الکتریکی را به درستی می توان قلع و قمع کننده صنعت نامید.

موتورهای الکتریکی انواع مختلفی از حرکات را انجام می دهند: سریع، دقیق، پیوسته یا بدون تغییر سرعت و غیره. هر برنامه کاربردی به تکنولوژی موتور خاص خود نیاز دارد.

موتورهای الکتریکی

معیار مهم خرید الکتروموتور مناسب چیست؟

وقتی به دنبال موتور الکتریکی می گردید باید در انتخاب دقت کنید. اگرچه ممکن است از نظر فیزیکی بسیار شبیه به هم به نظر برسند، اما هر مدل در داخل به شدت متفاوت است.

این انتخاب در حال حاضر با در نظر گرفتن انواع مختلف موتورهای الکتریکی موجود در بازار می تواند کمی دشوار باشد. با این حال، نکات گفته شده در این مقاله به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

  • ولتاژ:

برای اتصال الکتروموتورها با جریان دیوار وصل یا با باتری، اهمیت نوع ولتاژ آن مهم است. مدل های استاندارد با ولتاژ ۱۱۵ ولت و مدل های صنعتی با فرکانس ۲۳۰ ولت کار می کنند. به طور کلی این موتورها بین ۵۰ تا ۶۰ هرتز هستند که به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد.

  • سرعت:

عامل مهم دیگری که باید در زمان خرید الکتروموتور مناسب بدان توجه داشت سرعت است. این سرعت‌ها بر اساس دور بر دقیقه تعیین می‌شوند. الکتروموتور‌های موجود در بازار دارای ۱۴۰۰ تا ۳۰۰۰ دور بر دقیقه هستند. توجه داشته باشید هرچه سرعت الکتروموتور کمتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

  • قدرت:

یک موتور الکتریکی برای کار کردن به قدرت بهینه نیاز دارد. برای دانستن این موضوع باید مشخصات برقی که در واقع استفاده می کند را بدانید. حداکثر جریان یا توان الکتروموتور مورد نظر چقدر است؟ میزان توان خروجی آن برای کارکرد‌های مختلف به چه صورت است؟ این توان بر اساس اسب بخار و کیلووات اندازه‌گیری شده که در یک بازده زمانی مشخص مثلا یک ثانیه است.

  • تک فاز یا سه فاز بودن موتور:

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در خرید الکتروموتور مورد توجه داشت، تک فاز یا سه فاز بودن است. ژنراتور‌های تک فاز دارای محدودیت در توان خروجی و جریان کشی بیشتری نسبت به نمونه سه فاز دارد. از طرفی لرزش نمونه سه فاز کمتر از دو فاز است. نمونه‌های سه فاز مزیت‌های خاص خود را داشته و قیمت و وزن کمتری نسبت به نمونه تک فاز دارند.

  • چرخه کار:

نکته دیگری که باید در هنگام خرید الکتروموتور مناسب به آن توجه داشت، چرخه کار است. بسته به استفاده‌ای که از آن خواهید داشت، باید انتخاب کنید که به شکل مداوم یا متناوب کار کند.

چرخه عمر:

این قطعه مصرفی بسته به مدت زمانی که به آن نیاز دارید، طول عمر متفاوتی دارد. به همین علت باید قبل از خرید بدانید که سطح توقع شما از میزان کارکرد آن چیست.

  • مکان:

عامل آب و هوا یا محیطی که موتور در آن قرار دارد، می‌تواند در انتخاب شما تاثیر بگذارد. اگر استفاده این الکتروموتور در فضای باز باشد، باید از مدل های مقاوم تری استفاده کنید.

ویژگی بدنه و نحوه نصب:

از دیگر نکاتی که باید در انتخاب الکتروموتور مناسب بدان توجه داشت نحوه نصب آن است. الکتروموتور‌ها به سه دسته فلنج دار، بدون فلنج و نیم فلنج تقسیم بندی می‌شود. شما باید قبل از خرید نحوه نصب آن را با توجه به نیاز خود مورد بررسی قرار دهید. نوع بدنه این محصول نیز در طول عمر آن تاثیر بسیار زیادی دارد. برای تشخیص نوع بدنه از دو کد IMB و IMV می‌توان استفاده کرد.

  • اندازه:

بسته به اینکه در کجا قرار خواهد گرفت، باید ابعاد را با توجه به فضا انتخاب کنید. توجه به ابعاد بسیار مهم است زیرا در صورتی که بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از حد مورد نظر باشد، باعث ایجاد یک هزینه اضافی و اتلاف وقت خواهد شد.

  • راندمان:

موتورهای الکتریکی باید بسیار کارآمد باشند تا از مصرف بی رویه انرژی جلوگیری شود. موتورهای قدرت کسری به لطف طراحی خود حتی از موتورهای انتگرال کارآمدتر هستند.

  • تهویه:

مانند هر موتوری به دلیل اجرایی که انجام می دهد گرم می شود. بنابراین اگر در فضای باز باشد مشکلی نخواهد داشت. اگر در یک فضای بسته یا ایزوله قرار می گیرد، باید یک فن در آن قرار داده شود.

نکات خرید الکتروموتور مناسب

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا جنبه‌های مهم در خرید الکتروموتور مناسب را به شما عزیزان توضیح دهیم. این موارد جنبه های کلیدی و اساسی هستند که باید قبل از خرید موتورهای الکتریکی ارزیابی کنید.