کف کش

کف کش

معرفی کف کش و کاربردهای آن

از آن به نام های پمپ کف کش نیز یاد می شود به یکی از دستگاه های پرکاربرد در صنایع آبرسانی گفته می شود که از آن به منظور انتقال مایعات تمیز هم چون آب و پمپاژ و تصفیه آب های آلوده ای که حاوی املاح و ناخالصی های مختلفی است استفاده می شود. در جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره، ما را تا اتمام شدن این مقاله همراهی کنید.

کف کش به یکی از دستگاه های مدرنیته و پیشرفته ای گفته می شود که هم‌زمان با به روز شدن و مکانیزه شدن صنایع مختلف، وارد بازار شد. این دستگاه که به پمپ کف کش نیز مشهور است یکی دیگر از انواع پمپ های مستغرق سانتریفیوژ است که شباهت های بسیاری به پمپ های توربین عمودی دارد. زمانی که اسمی از کف کش به میان می آید منظور همان الکتروپمپ است که جریان آب را از قسمت انتهایی خود کشیده و با توان بسیاری آن را تا عمق  متری به درون آن فرو می برد. کفکش ها یکی از پمپ های پرکاربرد در صنایع آب رسانی است که از آن به منظور انتقال آب های صاف و زلال و نیز آب های آلوده ای که حاوی املاح و ناخالصی های مختلفی مانند: ذرات ریز شن و گل و لای و حتی زباله های کوچک ته نشین شده است به کار می رود. در واقع اساس کار این دستگاه لجن کشی است و به این صورت است که موتور الکتریکی، پمپ  کف کش را به حرکت در آورده و باعث می شود انرژی جنبشی سیال افزایش یابد. زیرا این دستگاه در درون خودش یک عدد موتور الکتریکی دارد که این موتور، باعث می شود به حرکت در آوردن پمپ کف کش شده و انرژی لازم را برای جا به جا کردن و حمل آب های آلوده فراهم می کند. کف کش یک عدد پمپ گریز از مرکز به همراه شفت عمودی دارد که میزان فشار سیال خروجی به چرخش پروانه های روی پمپ وابسته است.

اگر بخواهیم به این دستگاه از نظر کارکرد نگاه کنیم باید آن را به دو نوع: کف کش آب از رو و کف کش آب از بغل طبقه بندی کنیم. اما از نظر ظاهری، این دستگاه به دو نوع پروانه نیمه باز و پروانه بسته تقسیم بندی می شود. لازم است بدانید که عمده ترین منبع فشار کف کش ناشی از چرخش پروانه های موجود در آن است. معمولاً کف کش به هنگام فعالیت خود، از آب بندی مکانیکی استفاده می کند تا به این طریق از ورود آب به داخل موتور جلوگیری کند. پوسته موتور و پمپ کف کش از آلیاژ آلومینیوم و پروانه های موجود در آن از چدن و همچنین سایر پیچ های موجود در این دستگاه از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند که تمامی آن ها مقاومت و استحکام دستگاه را در برابر خوردگی و شرایط محیطی مخرب افزایش می دهد.

 

کف کش

کاربرهای بارز کف کش چیست؟

عمدتاً این دستگاه در زمینه انواع سیستم های پمپاژ، فعالیت های وسیع و گسترده ای نیز ارائه می کند. در زمینه هایی که این نوع دستگاه در آن ها کاربردهای بی نظیری دارد عبارت اند از:

پمپاژ آب های صاف و گل آلود

تخلیه لجن های مخلوط شده با آب

تخلیه آسان و سریع پساب های باران

تخلیه مایع های دارای هوا و گاز

پمپاژ فاضلاب های فعال

صنایع چرم سازی

صنایع کاغذ و چوب

صنایع ساختمانی

انتقال آب یا سیالات در صنایع غذایی

فواره های حوض

کف کشی و لجن کشی فاضلاب هایی با الیاف های بلند

صنایع کشاورزی و مزارع پرورش ماهی

آبیاری باغ ها و گلخانه ها

لجن کشی استخرها، چاه ها و مخازن

تخلیه چاه ها توسط شرکت ها

 

اجزای تشکیل دهنده کف کش

همان‌طور که گفته شد کف کش ها دارای یک عدد پمپ گریز از مرکز به همراه شفت عمودی می باشد. از دیگر اجزای تشکیل دهنده آن به شرح زیر است:

پروانه

موتور

حلزون

محور

مکانیکال سیل

کابل و ملحقات

 

مزایای استفاده از کف کش چیست؟

کفکش ها معمولاً با توجه به نوع کاربرد و سیال مورد پمپاژ خود، در جنس های مختلفی نظیر: استنلس استیل، چدن، مواد پلیمری و … طراحی و تولید می شود. کیفیت و مرغوبیت جنس های این دستگاه باعث می شود که از آن در آب هایی با خواص خورندگی استفاده شود. جنس پروانه های این نوع دستگاه، استیل، چدن و برنج می باشد که موجبات دوام و طول عمر کف کش را فراهم می آورد. وجود فولتر در این دستگاه که از آن برای قطع و وصل پمپ کف کش استفاده می شود موجب جلوگیری از خشک کار کردن و خرابی دستگاه می گردد. قدرت موتور و میزان آب دهی کف کش که از مهم ترین پارامترهای آن می باشد توانایی و قابلیت کار در عمق های بالا را دارد. این امر موجب می شود تا از آن در انواع چاه های عمیق نیز استفاده گردد. ساختار مقاوم، عمر طولانی و استاندارد بودن دستگاه، از مزایای بارز کف کش ها می باشد.

 

نکات مهم به هنگام استفاده از کف کش

قبل از استفاده از دستگاه کفکش، قبل از هر چیزی بهتر است به جنس دستگاه توجه شود. زیرا اگر از جنس کف کش نامناسب استفاده شود، املاح و آلاینده های موجود در آب باعث خورندگی سریع دستگاه می شوند.

قبل از انجام کار کف کشی جایی را که برای استفاده از آن مشخص کرده اید از آب پمپ کرده و دستگاه را در داخل آن بگذارید

لازم است به هنگام پمپ کردن املاح و مواد ته نشین در آب، به ولتاژ برق توجه شود. زیرا اگر ولتاژ برق مناسب نباشد باعث کم کار شدن کفکش و نیم سوز شدن آن می شود

موتور یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده کف کش است. لذا لازم است قبل از انتخاب آن، به دبی موتور و نمودار ارتفاع آن توجه گردد.

محصولات پر بازدید اخیر
برندهای ویژه
آخرین خبرها مشاهده خبرهای بیشتر
اخبار معرفی الکتروموتور های گوانگلو و راهنمای خرید آنها
معرفی الکتروموتور های گوانگلو و راهنمای خرید آنها
سه‌شنبه 5 مارس 2024
دسته‌بندی نشده راهنمایی در خرید گیربکس شافت مستقیم ارزان قیمت
راهنمایی در خرید گیربکس شافت مستقیم ارزان قیمت
پنج‌شنبه 29 فوریه 2024
اخبار بررسی لیست مشخصات گیربکس حلزونی چینی
بررسی لیست مشخصات گیربکس حلزونی چینی
شنبه 24 فوریه 2024
اخبار خرید اینترنتی گیربکس صنعتی
خرید اینترنتی گیربکس صنعتی
دوشنبه 19 فوریه 2024
اخبار راهنمای خرید الکتروموتور
راهنمای خرید الکتروموتور
چهارشنبه 14 فوریه 2024
اخبار راهنمای خرید گیربکس ایلماز-نکاتی که از پرداخت هزینه‌ اضافه جلوگیری می‌کنند
راهنمای خرید گیربکس ایلماز-نکاتی که از پرداخت هزینه‌ اضافه جلوگیری می‌کنند
جمعه 9 فوریه 2024
اخبار کسب راهنمایی در خرید گیربکس حلزونی چینی
کسب راهنمایی در خرید گیربکس حلزونی چینی
یکشنبه 4 فوریه 2024
اخبار پلاک چیست؟ آموزش پلاک خوانی موتورهای تکفاز و سه فاز
پلاک چیست؟ آموزش پلاک خوانی موتورهای تکفاز و سه فاز
سه‌شنبه 30 ژانویه 2024
اخبار خرید الکتروموتور موتوژن
خرید الکتروموتور موتوژن
پنج‌شنبه 25 ژانویه 2024
اخبار راهنمای خرید الکتروموتور الکتروژن
راهنمای خرید الکتروموتور الکتروژن
شنبه 20 ژانویه 2024