تایمر آبیاری قطره ای – تایمر آبیاری اوربیت – آکوا – بهکو – رین – هانتر – HCT

قیمت تایمر آبیاری قطره ای

تایمر آبیاری قطره ای – تایمر آبیاری اوربیت – تایمر آبیاری بهکو – تایمر آبیاری آکوا گاردن – تایمر آبیاری رین – تایمر آبیاری آمیکو – تایمر آبیاری ارزان – تایمر آبیاری قطره ای بهکو – تایمر آبیاری هوشمند – تایمر آبیاری قطره ای باغ – تایمر آبیاری باغچه – تایمر هوشمند آبیاری – تایمر روی شیر آب – شیر برقی اتوماتیک آبیاری – تایمر آبیاری گلدان – تایمر آبیاری هانسی چین – شیر تایمر آبیاری بهکو تک کاناله و دو کاناله 

تایمر آبیاری وسیله‌ای بسیار مفید برای صرفه جویی در مصرف آب برای آبیاری باغ و باغچه است. یکی از تجهیزات آبیاری قطره‌ای، تایمر آب باغ است. با تنظیم آن، شما می‌توانید شروع و پایان آبیاری درختان باغ خود را از قبل تعیین کنید، تا آبیاری به صورت خودکار صورت پذیرد.

تایمر آبیاری – کارکرد با باتری قلمی  ایموجی اشاره به سمت پایینایموجی اشاره به سمت پایینایموجی اشاره به سمت پایینایموجی اشاره به سمت پایین

 

تایمر آبیاری – کارکرد با برق شهری  ایموجی اشاره به سمت پایینایموجی اشاره به سمت پایینایموجی اشاره به سمت پایینایموجی اشاره به سمت پایین

در حال بارگذاری پخش کننده...

معرفی و انواع تایمر آبیاری گلدان و باغچه

گل‌ها به آبیاری منظم نیاز دارند. اگر به صورت منظم آبیاری شوند رشد بهتری هم خواهند داشت. برخی روزها که خانه نیستیم و یا سفر می‌رویم برنامه آبیاری گل‌ها به هم می‌خورد. ممکن است پژمرده شوند و یا تغییر رنگ بدهند. گل‌ها زیبایی و روح سبز خانه هستند. پژمرده شدن آن‌ها همیشه ناراحت‌کننده است. اما تایمر آبیاری خانگی مشکل شما را حل کرده است.

حالا که همه چیز هوشمند شده است و دنیا روی محصولات هوشمند می‌چرخد. آبیاری هوشمند هم به کمک ما آمده است. حالا آبیاری باغچه‌های خانگی، گلدان‌ها و … می‌تواند به صورت اتوماتیک انجام شود. در ادامه با تایمر آبیاری قطره‌ای مخصوص گلدان‌ها و باغچه آشنا خواهید شد. در مورد آبیاری اتوماتیک اطلاعات لازم را کسب می‌کنید و همچنین انواع تایمر آبیاری خانگی را هم خواهید شناخت تا متناسب با نیازتان بهترین تایمر را انتخاب کنید.

تایمر آبیاری
تایمر آبیاری اوربیت

تایمر آبیاری چیست؟

تایمر آبیاری وسیله‌ای است که کار آبیاری گل‌ها و گیاهان و باغچه‌ها را در مدت زمان تعیین‌شده توسط شما انجام می‌دهد. یعنی شما می‌توانید تعیین کنید هر روز چند بار و به مدت چند دقیقه به یک گل یا گیاه آب داده شود. با این کار می‌توانید برنامه‌ای منظم برای آبیاری داشته باشید تا گل‌ها با مشکل کمبود آب مواجه نشوند. هر تایمر آبیاری می‌تواند به چندین گلدان و یا چندین ناحیه از باغچه شما آب‌رسانی کند و نیازی نیست چندین تایمر خریداری کنید. یک تایمر به همراه تجهیزات اتصال می‌تواند نیازهای شما را برآورده کند.

تایمر آبیاری خانگی در مصرف آب هم صرفه‌جویی می‌کند. هزینه‌های آب مصرفی زیاد است و قیمت آب خانگی در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است. آبیاری به صورت دستی باعث اتلاف آب می‌شود و چون تشخیص مقدار دقیق آب برای هر گل و گیاه به صورت دستی سخت است آب زیادی تلف می‌شود. تایمر آبیاری قطره‌ ای به راحتی مدت زمان و مقدار آب مصرفی برای هر گل و گیاه را تعیین می‌کند. آب صورت قطره‌ای به گیاه می‌رسد و حتی یک قطره هم تلف نمی‌شود. حالا که کل کشور و حتی کل جهان با مشکل کمبود آب مواجه شده است. استفاده از آبیاری اتوماتیک می‌تواند راه‌حل خوبی برای بخش کشاورزی باشد. مخصوصا که بخش بزرگی از آب مصرفی در بخش کشاورزی و باغداری است و آبیاری غیراصولی این مقدار را بالاتر برده است.

انواع تایمر و کنترلر آبیاری

تایمر آبیاری از نظر نوع تامین آب ۳ دسته دارد.

 1. فقط دارای مخزن: این نوع تایمر به مخزن با فشار ثابت متصل می‌شود. معمولا این مخزن بیش از ۳۰ لیتر آب می‌گیرد و فقط برای آبیاری گلدان‌ها برای مواقع بی‌آبی استفاده می‌شود. یا زمانی که دسترسی به شیر آب وجود ندارد.
 2. متصل به شیر آب: این تایمر آبیاری به شیر آب وصل می‌شود و می‌تواند متناسب با آب مورد نیاز مقدار فشار آب را کم و زیاد کند. در این حالت بدون پر کردن مخزن و فقط با اتصال تایمر به شیر آب تایمر موردنظر کار می‌کند.
 3. دارای مخزن و امکان اتصال به شیر آب: این نوع تایمر دو مدل ورودی دارد. ترکیبی از مخزن و شیر برقی است. برای مواقعی که احتمال قطعی آب وجود دارد می‌توان از ظرفیت مخزن برای آبیاری گلدان‌ها استفاده کرد.

تایمرهای با مخزن مناسب برای آبیاری گلدان‌های داخل خانه مناسبند و برای آبیاری باغچه حتما به شیر آب یا تانکر با ظرفیت بالا نیاز دارید.

تایمر آبیاری خانگی از نظر نوع سیستم کنترلی هم دو دسته دارد:

 1. تایمر آبیاری هوشمند: این نوع تایمر سیستم کنترلی بسیار پیشرفته‌ای دارد. یعنی خود تایمر یک سیستم هوشمند دارد که با توجه به میزان تشعشع خورشید، دمای محیط و همچنین رطوبت هوا و خاک تشخیص می‌دهد که چه موقع زمان مناسب برای آبیاری است. سنسورهای حرفه‌ای دارد و برای آبیاری در سطح گسترده مناسب است.
 2. تایمر آبیاری اتوماتیک: تایمر رایج که استفاده زیادی بین افراد و گلخانه‌ها دارد همین مدل اتومات است که زمان‌بندی آن توسط خود شما صورت می‌گیرد. می‌توانید تعیین کنید که چه زمانی و با چه شدتی کار کند. تایمر آبیاری اوربیت و تایمر آبیاری آکوا جزو مدل‌های محبوب اتومات هستند.

دو دسته‌بندی دیگر هم برای تایمر در نظر گرفته می‌شوند:

 1. تایمر دیجیتال: یک نمایشگر دیجیتال دارد که ساعت‌ها و برنامه مورد نظر شما روی آن نمایش داده می‌شود. تعداد دفعات آبیاری از آخرین تنظیم برنامه و همچنین اطلاعات میزان مصرف آب و مواردی از این دست هم روی صفحه نمایش داده می‌شود. تایمر آبیاری اوربیت دیجیتالی است.
 2. تایمر آنالوگ: این تایمر صفحه نمایش ندارد و با پیچ‌ها و ولوم‌ها فرکانس و مدت زمان آبیاری را مشخص می‌کنید. تایمر آبیاری آکوا از نوع آنالوگ است.

تایمر آبیاری قطره ای آکوا

دو مدل تک‌خروجی و دوخروجی هم گزینه‌هایی هستند که می‌توانید متناسب با نیاز تان انتخاب کنید.

 1. مدل تک‌خروجی: تنها یک خروجی دارد و یک برنامه برای آن در نظر گرفته می‌شود. یعنی تمام گل‌‌ها و گیاهان شما مطابق با یک برنامه آبیاری می‌شوند.
 2. مدل دو خروجی: برای هر خروجی می‌توانید یک برنامه خاص در نظر بگیرید. مثلا اگر دو مدل گل دارید که یکی به آبیاری هر روز یک‌بار احتیاج دارد و دیگری هر هفته یک‌بار می‌توانید برای یک خروجی ۲۴ ساعت در نظر بگیرید و برای یک خروجی یک هفته و هر خروجی را به گلدان مورد نظر وصل کنید.

بسته به نوع کاربردی که از تایمر انتظار دارید یکی از این گزینه‌ها را انتخاب کنید.

نحوه نصب و کار با تایمر آبیاری قطره‌ای خانگی

نصب تایمر بسیار راحت است. یک ورودی دارد که به ورودی آب وصل می‌شود و یک خروجی هم دارد که مستقیما به سمت گلدان‌ها می‌رود. معمولا تجهیزات لازم برای اتصال مستقیم به چندین گلدان در نظر گرفته می‌شود. یعنی بعد از شیر خروجی می‌توانید برای هر تعداد گلدان که می‌خواهید مستقیما شیر آبیاری تعبیه کنید.

این دستگاه با باتری کار می‌کند. مصرف باتری کمی هم دارد. هر دو مدل با دو باتری ۱٫۵ ولتی می‌توانند تا ۳ ماه و یا بیشتر کار کنند. کافیست شیر را وصل کنید. باتری‌ها را داخل محفظه قرار دهید و RUN TIME را از حالت OFF خارج کنید تا بعد از ۳۰ ثانیه صدای شروع به کار موتور را بشنوید. حالا می‌توانید برنامه موردنظرتان را لحاظ کنید تا تایمر شروع به کار کند.

نکته: اگر هوا سرد است و امکان یخ‌زدگی تایمر وجود دارد حتما باید تایمر را خارج کنید. به طور کلی تایمر برای فصل زمستان پیشنهاد نمی‌شود.

 • نحوه تنظیم تایمر آبیاری خانگی

نوع آنالوگ و دیجیتال از نظر نحوه تنظیم تفاوت‌هایی با هم دارند. اما به طور کلی هر دو مدل دو ویژگی مهم دارند.

 1. Frequency: یعنی دوره زمانی تکرار برنامه‌ی آبیاری. مثلا شما می‌توانید فرکانس را روی ۴۸ ساعت قرار دهید تا آبیاری هر دو روز یک‌بار انجام شود.
 2. RunTime: مدت زمان آبیاری را نشان می‌دهد. با توجه به اینکه آبیاری به صورت قطره‌ای انجام می‌شود باید دفعه اول چک کنید و ببینید کدام مدت زمان برای آبیاری گلدان‌های شما مناسب‌تر است. مثلا ممکن است ۱۰ دقیقه یا ۵ دقیقه و یا کمتر طول بکشد. به نوع گلدان‌های شما و برنامه آبیاری آن‌ها بستگی دارد.

هم تایمر دیجیتال و هم نوع آنالوگ این دو دکمه را دارند.

برای تایمر آنالوگ: اگر امروز ساعت ۸ صبح فرکانس را روی ۱۰ قرار دهید و زمان آبیاری را روی ۱۰ دقیقه قرار دهید یعنی ۱۲ ساعت بعد گلدان شما ۱۰ دقیقه آبیاری می‌شود. این برنامه تکرار می‌شود و هر ۱۲ ساعت یک‌بار انجام می‌شود.

می‌توانید با توجه به برنامه آبیاری‌تان فرکانس را بین ۶ ساعت تا یک‌هفته قرار دهید. یعنی هر هفته یک‌بار آبیاری انجام شود. اگر می‌خواهید خودتان در یک ساعت مشخص یا یک روز مشخص به صورت دستی به گل‌ها آب بدهید می‌توانید RUN TIME را روی OFF بگذارید و آبیاری را انجام دهید و مجددا بعد از اتمام آبیاری دستی زمان اجرا را تنظیم کنید.

تایمر دیجیتال: تایمر دیجیتال کمی پیشرفته‌تر است. می‌توانید ساعت خود دستگاه را تنظیم کنید. دقیقا مثل یک ساعت دیجیتالی. می‌توانید دقیقا تعیین‌کنید برنامه شما از چه ساعتی شروع شود. برخلاف نوع آنالوگ که از هر زمانی که تنظیم می‌کنید برنامه را محاسبه می‌کند.

تایمر دیجیتال دکمه‌هایی برای تنظیم ساعت، تنظیم فرکانس و همچنین مدت زمان آبیاری دارد. مثلا تایمر آبیاری اوربیت یک صفحه مدرج دارد که از طریق آن و دکمه‌های روی تایمر می‌توانید تمام اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید. همچنین دو ویژگی جالب توجه دیگر هم دارد. می‌توانید زمان تاخیر برای آن در نظر بگیرید. مثلا اگر اخیرا بارندگی داشتید و مزرعه شما خودبخود آبیاری شده است می‌توانید برای آبیاری تاخیر در نظر بگیرید. امکان تنظیم آبیاری به صورت دستی هم وجود دارد که به سادگی انجام می‌شود.

تایمر آبیاری
شیر برقی تایمردار

نکات مهم در استفاده از تایمر آبیاری خانگی

بسته به اینکه از کدام مدل تایمر استفاده می‌کنید نکاتی را هم باید در حین استفاده رعایت کنید. که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 1. اگر کوچکترین نشانه‌ای از ضعیف‌شدن باتری‌ها مشاهده کردید بهتر است آن‌ها را تعویض کنید. احتمالا هر ۳ یا ۴ ماه یک‌بار (بسته به میزان کارکرد تایمر) باتری‌ها ضعیف می‌شوند و نیاز به تعویض دارند.
 2. از این تایمرها در فصل سرما و یخ‌بندان نمی‌توان استفاده کرد. چون آب پشت تایمر راکد می‌ماند و امکان یخ‌زدن آن بسیار زیاد است. در صورت یخ‌زدن آب داخل دستگاه ممکن است به قطعات داخلی و سنسورهای دستگاه آسیب برسد.
 3. هر تایمر یک محدود دمایی دارد. به طور کلی دمای ورودی نباید بیشتر از ۴۰ درجه و کمتر از صفر باشد. چون هم برای گل‌ها ضرر دارد و هم برای تایمر.
 4. محل ورودی و خروجی‌ها را به دقت ببندید تا هیچگونه نشتی قبل و بعد از دستگاه وجود نداشته باشد. خیس شدن تایمر ممکن است به مدارهای داخلی آسیب بزند.
 5. شیر آب یا شیر مخزن ورودی به دستگاه باید همیشه باز باشد. فراموش نکنید. در غیر این صورت هیچ آبی به گل‌های شما نمی‌رسد.
 6. هر تایمر محدوده فشاری خاص خودش را دارد. سعی کنید حتما فشار آب را در این محدود تنظیم کنید. چون اگر کمتر باشد آب موردنیاز به گل‌ها نمی‌رسد و اگر بیشتر باشد ممکن است به تایمر آسیب بزند. باید حتما چک کنید و فشار بهینه را تنظیم کنید.
 7. ساعت تایمر دیجیتال را دقیق تنظیم کنید. گزینه‌های AM و PM که روی دستگاه درج می‌شوند به ترتیب قبل از ظهر و بعد از ظهر می‌باشند. دقت داشته باشید که ساعت را درست تنظیم کنید تا آبیاری شما هم دقیق و به موقع انجام شود.

فیلتر ورودی یا توری اول خط تایمر آبیاری قطره‌ای چیست؟

برخی تایمرها یک فیلتر در ورودی دستگاه دارند. این فیلتر جلو ذرات ورودی به تایمر را می‌گیرد. مخصوصا اگر از تانکر و یا محفظه آب برای ورودی آب استفاده می‌کنید امکان دارد برخی ذرات و شن‌های کوچک داخل آب وجود داشته باشند و وارد تایمر شوند. این توری اول خط باعث می‌شود تا فقط آب وارد دستگاه شود و از آن خارج شود. این فیلتر کمی از فشار آب هم کم می‌کند. پس باید در تنظیم فشار آب دقت داشته باشید و فشار را کمی بیشتر در نظر بگیرید.

کدام برندها تایمر آبیاری هوشمند و آبیاری اتوماتیک تولید می‌کنند؟

 • برند آکوا: این برند معتبر حوزه محصولات مرتبط به آب است. از دستگاه‌های تصفیه گرفته تا تایمر و محصولات باکیفیت مرتبط به حوزه آب را تولید می‌کند. این برند در تایوان فعالیت دارد و زیرمجموعه‌ی آن به نام آکوا گاردن فقط روی محصولات مربوط به باغباتی تمرکز دارد.
 • برند اوربیت: اوربیت برند معتبر حوزه‌ی آبیاری است و تمام محصولاتی که تولید می‌کند مربوط به آبیاری و باغبانی است. تایمر آبیاری اوربیت جزو شناخته‌شده‌ترین تایمرها برای آبیاری گلدان‌ها، باغچه‌، مزرعه و گیاهان است و توسط افراد زیادی در سراسر جهان استفاده می‌شود.
 • برند راشیو: برند امریکایی در ایالت کلرادو با بزرگترین خط تولید که بیشتر به خاطر تایمرهای آبیاری هوشمندش شناخته می‌شود.
 • برند بهکو: برند ایرانی که بیشتر وارد کننده و مونتاژ کننده وسایل باغبانی است. سابقه طولانی در این زمینه دارد و قیمت محصولاتش نسبت به نمونه‌های خارجی کمتر است.
 • برند رین برد که تولید چین می باشد.
 • برند هانتر معروف اما در زمینه تایمر آبیاری کم تجربه و تازه کار است. البته قابل ذکر است که برای تولیدات خود از کارخانه و تکنولوژی آکوا گاردن استفاده می کند. قطعات در تایوان تولید و در چین اسمبل می شوند. هنوز این تایمر در ایران جایگاهی به خود اختصاص نداده است.

این کنترلرهای آبیاری گزینه‌های خوبی برای گلدان‌ها، باغچه‌، مزرعه کوچک، روف‌گاردن و … می‌باشد.

چطور فشار و زمان مورد نیاز برای آبیاری اتوماتیک را تنظیم کنیم؟

عوامل مختلفی در تعیین زمان و فشار مناسب برای آبیاری دخالت دارند. مثلا نوع گلدان‌های شما می‌توانند تعیین‌کننده‌ی برنامه آبیاری باشند. برخی گیاهان به آبیاری زود به زود نیاز دارند و برخی گل‌ها مانند کاکتوس و … هم چندان نیازی به آبیاری سریع ندارند و هفتگی آبیاری می‌شوند. اگر گل‌های مختلف دارید می‌توانید از مدل تایمر آبیاری با دو خروجی و یا بیشتر استفاده کنید. می‌توانید برای هر خروجی برنامه مخصوص به آن تعیین کنید تا متناسب با آن آبیاری شوند.

زمان و فشار موردنیاز هم معمولا با توجه به اولین آبیاری تعیین می‌شود. وقتی اولین بار عملیات آبیاری را انجام می‌دهید باید روی زمان‌بندی را کمی بیشتر از حالت عادی قرار دهید. مثلا ۱۵ دقیقه. و بعد تایم بگیرید و ببینید گل‌ها دقیقا در چند دقیقه کاملا سیراب می‌شوند.

برای مزرعه هم شیب مزرعه، میزان بارندگی، میزان تابش خورشید، رطوبت خاک و … در میزان فشار و زمان موردنیاز دخالت دارند. اگر یک یا دو بار عملیات آبیاری را زیر نظر داشته باشید می‌توانید یک زمان مناسب و فشار ثابت برای آبیاری تعیین کنید و همیشه مطابق با آن جلو بروید. امکانات برخی دستگاه‌ها مانند تایمر آبیاری اوربیت هم به شما این امکان را می‌دهند در صورت بارندگی بدون دست‌زدن به برنامه یک تاخیر اعمال کنید. به طور کلی نمی‌توان یک زمان و فشار دقیق برای آبیاری اعلام کرد و همه چیز به شرایط شما و نوع گل و گیاهان و نوع خاک و شرایط جوی منطقه شما بستگی دارد.

جمع بندی

یک تایمر آبیاری می‌تواند:

 1. وقتی خانه نیستید گل‌ها و باغچه‌ی شما را آبیاری کند.
 2. منظم و سر موقع معین به گل‌ها و باغچه آب‌رسانی کند تا رشد آن‌ها منظم باشد.
 3. در مصرف آب شما صرفه‌جویی کند.
 4. با مکانیزم قطره‌ای از هدر رفتن آب حین آبیاری جلوگیری کند.
 5. چندین گلدان و یا ناحیه از باغچه را آب‌رسانی کند.
 6. مدت زمان آبیاری را دقیق و متناسب با نیاز گل‌ها تنظیم کند تا هم گل‌ها سیراب شوند و هم آب کمتری هدر برود.

اگر می‌خواهید گلدان‌های شما رشد بهتری داشته باشند و یا نگران هستید که حین سفر گل‌های خانه‌تان خشک شود و یا باغچه بدون آب بماند با خرید تایمر آبیاری خانگی خیال خودتان را راحت کنید. به سادگی آن را تنظیم کنید و اجازه بدهید عملیات آبیاری به صورت اتوماتیک انجام شود.

هم در پول و هم در وقت‌تان هم صرفه‌جویی می‌کند و نگرانی‌های کمتری خواهید داشت. این دستگاه برای هر باغ و باغچه‌‌ای و گلخانه‌ای ضروری است. با یک هزینه‌ی کم می‌توانید هزینه‌های زیادی ناشی از مصرف بی‌رویه‌ی آب را کاهش دهید و جلو هدر رفتن سرمایه‌ی باارزشی مثل آب را می‌گیرید. دقیق بررسی کنید و هر دستگاهی که متناسب با نیاز شماست را انتخاب کنید و آبیاری‌تان را اتوماتیک و هوشمند کنید.

بازرگانی آب نیرو

تایمر آبیاری ابزاری هوشمند برای کنترل نیاز آبی گیاه می باشد که در طول سال های اخیر بسیاری از کارشناسان آن را برای بسیاری از منازل و مزارع بزرگ پیشنهاد می کنند. اهمیت استفاده از تایمر آب با افزایش دوره خشکسالی های اخیر در کشور بسیار بالا گزارش شده است. زندگی گیاهان نیز مانند انسان نیاز به رسیدگی دارد و آب حیاتی ترین ماده ایست که این موجودات زنده به آن نیاز دارند. اهمیت این موضوع وقتی بیشتر می شود که خشکسالی در منطقه ای وجود داشته باشد و لذا امروزه شیر برقی آبیاری وسیله ای برای افزایش راندمان آبیاری گیاهان خواهد بود. تایمر ها در مدل های مختلفی در بازار عرضه می شوند و بنابراین هر کدام می توانند تاثیر زیادی روی روند آبیاری گیاهان بگذارند. برای افزایش راندمان و عملکرد گیاهی نیز شیر آب زمانبندی اهمیت دارد و لذا لازم است تا درباره ی ویژگی های آن بیشتر بدانیم.

 

ویژگی های مناسب برای یک تایمر آبیاری

در این دستگاه آنچه گیاه نیاز دارد اهمیت زیادی دارد و لذا یک شیر آبیاری مناسب می بایست دارای ویژگی تشخیص زمان آبیاری باشد. در موارد بسیاری دیده شده است که کاهش آبیاری در اثر موارد مختلف از جمله فراموش کردن افراد باعث خشک شدن و عملکرد پایین گیاه شده است و لذا این امر موجب کاهش بازدهی در واحد سطح خواهد شد.

از این رو مهم ترین شاخصه و ویژگی یک تایمر خوب، تعیین زمان آبیاری است. در شیر برقی آبیاری خانگی این امر به صورت دستی و به صورت دوره ای انجام می شود. به طور مثال زمانی که فرد آبیاری را هر ۶ روز یک بار نیاز دارد، لذا با تنظیم تایمر می تواند این زمان یا دوره را تعیین نماید.

در واقع می توان با یک تایمر  مدت زمان آبیاری را در هر دوره نیز تعیین کرد که در هر تایمر این زمان متفاوت است. این مدت بر اساس نوع تایمر می تواند بین ۱ دقیقه تا ۴ ساعت تنظیم شود و از این رو هر فرد به صورت دستی این تنظیمات را اعمال می کند.

با این حال نسل جدید شیر آبیاری اتوماتیک گونه ایست که زمان آبیاری را خود تعیین می کند. به طور مثال زمانی که بارندگی انجام می شود، تایمر با تشخیص آب مورد نیاز گیاه می تواند آبیاری را متوقف کند. همچنین میزان آب خروجی نیز بر اساس برنامه ی کاربردی که روی این دستگاه اجرا می شود تعیین می شود. با این شرایط زمانی که یک تایمر آب تنظیم می شود می توان با خیالی راحت نیاز آبی گیاه را تامین نمود زیرا تایمر به موقع و در زمان مشخص می تواند این زمان را تشخیص دهد.

همچنین تایمر معمولا ضد آب ساخته می شود و لذا فضای باز برای نصب آن مشکلی ایجاد نمی کند. حال برخی برای افزایش دوام و حفاظت از این دستگاه آن را بر روی ورودی فضای داخل استفاده می کنند.

در طول سال های اخیر میزان اهمیت این دستگاه و استقبال از آن افزایش پیدا کرده است زیرا می توان به لطف این دستگاه برنامه ریزی هدفمندی را انجام داد. صفحات تایمر های جدید به صورت لمسی تولید می شود که معمولا می بایست با یک تنظیم ساده آبیاری را انجام داد.

این دستگاه معمولا چندین منطقه را کنترل می کنند و از این رو می توان کنترل چند منطقه را به صورت جداگانه فراهم نمود. تایمر آبیاری اوربیت این دستگاه دارای دو انتها است که یکی از آن ها برای پیوستن به منبع اصلی و دیگری برای تنظیم و در انتهای لوله یا شلنگ قرار می گیرد.

برای تنظیم درست ابتدا می بایست از برق ورودی تایمر اطمینان حاصل نمود که در برخی از آن ها به صورت سیم کشی از طریق کابل برق انجام شده و در انواع ساده تر آن از باتری استفاده می شود. اطمینان از شارژ باتری ها در این موارد اهمیت زیادی دارد.

با نصب صحیح یک شیر برقی اتوماتیک اعتماد به آبیاری صحیح و دوری گیاه از تنش به سادگی انجام خواهد شد.

تایمر آبیاری
قیمت انواع تایمر آبیاری قطره ای خانگی

عوامل مختلف در تنظیم تایمر آبیاری

عوامل متعددی در تنظیم تایمرها دخیل است که مهمترین آن منطقه ی مورد نظر است. زمانی که در منطقه ای از تایمر استفاده می شود، باید به این نکته نیز توجه نمود که میزان زمان تابش نور خورشید به زمین در این منطقه چه مقدار است. همچنین طول فصل، طول روشنایی و سایه نیز در تعیین آب مورد نیاز دخیل هستند.

شیب زمین یکی دیگر از عوامل موثر در تنظیم تایمر باغ  است. زمانی که زمین دارای شیب تند می باشد احتمال نگه داشتن آب در اطراف گیاه وجود ندارد و لذا می بایست تعداد دفعات آبیاری را افزایش داد.

علاوه بر این می توان به نوع تایمر نیز اشاره کرد. تایمر آب که پیش بینی آب و هوا و میزان بارندگی روی فعال شدن آن تاثیر گذار است بهتر می تواند روی آب مورد نیاز گیاه تاثیر بگذارد.

از طرفی مهم ترین دلیل استفاده از یک تایمر کاهش مصرف آب می باشد. در واقع با مشخصات و ویژگی های ذکر شده برای تایمر می توان به میزان زیادی در مصرف آب صرفه جویی نمود که در زمان بی آبی و خشکسالی بزرگترین مسئله پیش روی افراد خواهد بود. همچنین این کار به کاهش هزینه های ناشی از آب بها نیز می انجام که در نتیجه ی آن سود آوری را برای افراد به ارمغان خواهد آورد.

 

استفاده از تایمر آبیاری خانگی = ٪۱۰۰ صرفه جویی در مصرف آب 

یکی از پرفروش ترین وسیله بین تجهیزات در آبیاری خانگی را می توان گفت شیر تایمردار آب خانگی می باشد. با استفاده از این وسیله دیگر نیازی نیست نگران آبیاری گیاهان و باغچه های خود باشید. تایمر را به راحتی بر روی شیر های خانگی متصل می گردد. کارکرد این دستگاه ها  به وسیله باطری می باشد. عمر مفید باطری در تایمرهای آمریکایی یک سال و در تایمر های تایوانی ۳ ماه می باشد.

نحوه تنظیم و کارکرد با این تایمرها به راحتی هرچه تمام می باشد و با یک بار تنظیم کردن این تایمرها برای به طور مداوم کار می کنند تا شما تنظیم دیگری بر روی آنها انجام دهید. به طور مثال اگر بخواهید آبیاری در ساعات اول صبح انجام شود ساعت شروع آن را مثلا بر روی ساعت ۶ صبح تنظیم می کنید و مدت آبیاری را می توانید از ۲ دقیقه تا ۱۲۰ دقیقه تنظیم نمایید.

تعداد دفعات آبیاری نیز قابلیت تنظیم را دارا می باشد. به طور مثال شما می توانید آبیاری باغچه خود را هر ۶ – ۱۲ – ۲۴ – ۴۸ و ۷۲ ساعت یه مرتبه تنظیم نمایید. در انتها نیز همچنینی می توانید اگر نیاز آبی گیاه شما کم می باشد و یا محدودیت دسترسی به آب را دارید از برنامه هفتگی آبیاری استفاده نمایید (مثلا هر هفته ۲۰ دقیقه تایمر آبیاری کار کند).

با استفاده از این وسیله شما به راحتی می توانید باغچه – ویلا ها – گیاهان و گلدان های خود را آبیاری نمایید. استفاده از این تایمرها صرفه جویی عمده ای را با خود به همراه دارد.

با توجه به اهمیتی که آبیاری منظم و اصولی گل‌ها و گیاهان دارند، لازم است تا کاربران خانگی و صنعتی با تایمر آبیاری آشنایی بیشتری داشته باشند. همین امر ما را بر آن داشت تا درصدد ارائه اطلاعاتی جامع در مورد این محصول بوده و معرفی کاملی از این محصول ارائه دهیم. از این رو توصیه می‌شود با ما تا انتهای این مطلب همراه بوده و به هر آنچه در مورد این محصولات نیاز است بدانید، دسترسی داشته باشید.

آشنایی با ساختار تایمر آبیاری

در عصر حاضر، همه چیز رو به هوشمند شدن گذاشته و صنعت گران در تلاش هستند تا با استفاده از تجهیزات هوشمند سازی، میزان بار و محصولات باغات و گلخانه‌ها را افزایش داده و یا در مورد آبیاری باغچه‌های خانگی، بهره‌وری باغچه را بالا ببرند. این امر علاوه بر بالا بردن میزان بهره‌وری، تأثیر به‌سزایی بر صرفه جویی هزینه‌ها و مصرف انرژی دارد. از این رو می‌توان استفاده از این تجهیزات مخصوصاً تایمر آبیاری را به عنوان روشی مقرون‌به‌صرفه و دوستدار محیط زیست معرفی کرد. همین امر نیز سبب شده تا امروزه تقاضا برای خرید این محصول روز به روز در حال افزایش باشد.

این دستگاه دارای اجزای مختلفی است که هر کدام در هماهنگی با اجزای دیگر، عملکرد صحیح این محصول را رقم زده و در نهایت، بهترین نتیجه را برای کاربران به ارمغان می‌آورند. این اجزا شامل محل باتری، بدنه دستگاه، کلیدهای دستگاه، بخش الکترونیکی تایمر و شیر سولنوئیدی آن است.

چنانچه هر کدام از این اجزا دچار ایراد شود، عملکرد بخش‌های دیگر نیز دچار اخلال می‌شود؛ بنابراین با خرید این دستگاه از مراکز تولید و فروش معتبر، می‌توانید از خدمات پس از فروش آن نیز استفاده کرده و مشکل به وجود آمده را برطرف کنید. در ضمن نصب این محصول به تخصص نیازی نداشته و می‌توان به راحتی و در زمان کوتاهی آن را نصب کرد.

 

هوشمند سازی باغچه‌ها با تایمر آبیاری

همانگونه که در بخش‌های قبل نیز به این موضوع اشاره شد، هوشمند سازی باغچه‌ها را می‌توان جزو اولویت‌های کاربران به شمار آورد. این کاربران به منظور اجرای این عملیات لازم است ابتدا نسبت به خرید تایمر آبیاری اقدام کنند. پس از خرید بهترین نوع و مدل این دستگاه متناسب با نیازها و بودجه در دسترس، باید باتری مناسب برای آن نیز تهیه شود.

در قدم بعد باید نسبت به نصب اصولی این دستگاه اقدام کرد. برای نصب این محصول لازم است اتصالات مناسب به شیر آب وصل شده و رابطه بین دستگاه و شیر آب برقرار شود. در قدم بعدی می‌توان تنظیم زمان و میزان آبیاری را انجام داد. توجه داشته باشید که به دلیل تفاوت میان ساختار انواع دستگاه تایمر باید تنظیمات آن با توجه به مدل دستگاه انجام شود. به این منظور باید به راهنمای موجود در بسته‌بندی دستگاه رجوع شود.

مزیت‌های استفاده از تایمر آبیاری

استفاده از دستگاه‌های مخصوص زمان‌بندی آبیاری باغچه‌ها در مقایسه با روش‌های سنتی آبیاری این مکان‌ها، دارای مزیت‌های متعددی است. از جمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آبیاری منظم و استاندارد

با توجه به عملکرد قدرتمندی که دستگاه‌های تایمر مخصوص آبیاری فضای سبز دارند، می‌توان تایمر آبیاری را به عنوان یک ناظر و مجری توانا در آبیاری اصولی این مکان‌ها به شمار آورد. شما می‌توانید با توجه به نوع کاربری فضای سبز، زمان و میزان آبیاری را به صورت یک برنامه مناسب بر روی دستگاه تنظیم کنید. به این ترتیب این برنامه در حافظه دستگاه ثبت شده و حتی در صورتی که به علت قطع برق، دستگاه خاموش و سپس روشن گردد نیز این برنامه به صورت کامل اجرا می‌شود.

در صورتی هم که نیاز به تغییر و ویرایش برنامه مد نظر بود می‌توان تغییرات مورد نظر را اعمال کرده و برنامه را در حافظه تایمر ثبت کرد. به این ترتیب به هیچ عنوان نیازی به مراجعه به محل باغ، گلخانه و… نیست.

صرفه جویی در هزینه‌ها

عملکرد دستگاه تایمر به صورت هوشمند انجام می‌شود. به این صورت که دستگاه پس از نصب و اعمال تغییرات در برنامه آبیاری، به صورت اصولی و استاندارد شروع به کار می‌کند. از این رو می‌توان چنین ادعا کرد که با استفاده تایمر آبیاری نیاز به استفاده از نیروی کار انسانی به حداقل می‌رسد. این امر به صورت قابل توجهی در هزینه‌های کاربران تأثیر گذاشته و کاهش محسوس این هزینه‌ها را در پی خواهد داشت.

صرفه جویی در مصرف آب

یکی از مواردی که سبب شده تا تولیدکنندگان این محصولات اقدام به طراحی و تولید چنین دستگاه‌هایی کنند، ایده صرفه جویی در مصرف آب بود. با توجه به این که در روش‌های قدیمی آبیاری، میزان مصرف آب بسیار زیاد است، هم هزینه‌های مصرف انرژی در باغات و دیگر فضاهای سبز به صورت سرسام آوری افزایش پیدا می‌کند و هم به دلیل مصرف بیش از اندازه آب، باعث ایجاد تأثیرات منفی در محیط زیست می‌شود. از این رو با استفاده از تایمرهای مختلف، حتی ساده، می‌توان مصرف آب در این فضاها را کنترل کرده و به صورت چشمگیری کاهش داد. به همین دلیل می‌توان یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های استفاده از تایمر آبیاری را صرفه جویی در مصرف آب دانست.

خرید تایمر آبیاری

تایمرهای آبیاری با توجه به نیاز کاربران و میزان آب مورد نیاز برای آبیاری فضاهای سبز، در مدل‌ها و انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شود. عملکرد مناسب این تایمرها و به دنبال آن، استقبال بی‌نظیر کاربران از این دستگاه‌ها سبب شده تا مراکز و برندهای مختلفی نسبت به فروش و تولید این محصولات اقدام کنند. این در حالی است که تمامی این محصولات از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و چه بسا به دلیل استفاده از قطعات تقلبی در آن‌ها، کیفیت کار آن‌ها در سطح پایین باشد.

با توجه به این موضوعات توصیه می‌شود برای خرید این دستگاه‌ها به مراکز معتبر مراجعه شود. در این مراکز، به منظور جلب رضایت مشتریان و افزایش فروش، دستگاه‌هایی با کیفیت بالا از برندهای معروف به فروش می‌رسد؛ بنابراین در صورت بروز هرگونه ایراد در عملکرد تایمر آبیاری می‌توان از خدمات پس از فروش استفاده کرده و ایراد به وجود آمده را برطرف نمود. در ضمن قیمت این دستگاه‌ها در این مراکز در قیاس با فروشگاه‌های غیرمجاز، مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

تایمر آبیاری یکی از بهترین و کاربردی ترین تجهیزات مورد استفاده در هوشمند سازی آبیاری باغ و باغچه است. با استفاده از این تایمر به راحتی می توانید زمان و میزان آبیاری را تنظیم نمایید و در مصرف آب نیز به مقدار قابل توجهی صرفه جویی کنید. تایمرهای آبیاری روی شیر آب نصب شده و برای استفاده از آن ها تنها به دو عدد باتری نیاز است. این تایمرها از انواع مختلفی برخوردار هستند که هنگام خرید تایمر آبیاری باید در ابتدا آن ها را بشناسید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با انواع تایمرهای آبیاری و نحوه استفاده از آن ها به طور کامل آشنا کنیم.

راهنمای-کامل-خرید-تایمر-آبیاری
راهنمای-کامل-خرید-تایمر-آبیاری

انواع تایمرهای آبیاری

در فصل بهار و تابستان رسیدگی به گیاهان و آبیاری به موقع آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. استفاده از تایمر آبیاری بهترین گزینه برای تامین آب مورد نیاز گیاهان و همچنین پیشگیری از اتلاف آب است. با این وجود پیش از خرید تایمرهای آبیاری در ابتدا باید انواع آن را بشناسید و با توجه به نیاز خود مناسب ترین تایمر را انتخاب نمایید. به طور کلی انواع تایمرهای آبیاری عبارتند از:

 • باتری خور:

تایمر آبیاری باتری خور از متداول ترین تایمرهای کاربردی می باشد که از قیمت بسیار مناسبی نیز برخوردار است. همانطور که از نام آن متوجه شده اید انرژی این تایمر به واسطه باتری تامین می شود. از مهم ترین دلایل استفاده از این تایمر می توان به قیمت مناسب، سهولت در نصب و راه اندازی و مصرف کم باتری اشاره داشت. از طرفی این تایمر در دو نوع اتصال به شیر آب و نصب روی شیربرقی قابل استفاده می باشد.

 • برقی:

این نوع تایمر آبیاری نیز از کیفیت نسبتا بالایی برخوردار است و با استفاده از برق شهری می توان انرژی مورد نیاز آن را تامین نمود. این تایمر با استفاده از آداپتور ۱۲ ولت به برق متصل شده و اجاره آبیاری در مساحت های بیشتری را می دهد.

 • مکانیکی:

این تایمر آبیاری برای تامین انرژی خود از نیروی الکتریسیته کمک می گیرد. آبیاری توسط این تایمر به صورت یکدفعه و برای مدت زمان مشخص انجام می شود. بنابراین پس از اتمام آبیاری باید آن را برای نوبت بعد آبیاری تنظیم نمود.

 • خورشیدی:

استفاده از این تایمرها نیازمند بهره گیری از انرژی های خورشیدی و … (انرژی پاک) می باشد. به همین دلیل این تایمر برای مناطقی که دائما از نور خورشید بهره مند می شوند، بسیار مناسب است.

انواع-تایمر-آبیاری
انواع-تایمر-آبیاری

کاربرد تایمر آبیاری

هوشمندسازی آبیاری باغ و باغچه از مهم ترین کاربردهای تایمر آبیاری می باشد. برای استفاده از این تایمر تنها باید بهترین نوع آن را تهیه نمایید و آن را روی شیر آب نصب کنید. سپس می توانید به راحتی و در مناسب ترین شرایط گیاهان خود را آبیاری نمایید. از طرفی این تایمر می تواند به شما کمک کند تا از هدر رفتن آب و اتلاف انرژی پیشگیری کنید. تاخیر در زمان آبیاری گیاهان و همچنین کم یا زیاد آب دادن به آن ها می تواند منجر به بیماری و ضعف گیاهان شود. این سیستم به شما کمک می کند تا گیاهان را به اندازه و در زمان بندی درست و به موقع آبیاری کنید. بنابراین در تمامی فصول می توانید از آسیب دیدگی گیاه جلوگیری کرده و سلامت آن ها را حفظ نمایید.

نحوه تنظیم تایمرهای آبیاری

یکی از سوالات رایج در رابطه با تایمرهای آبیاری نحوه تنظیم آن ها برای آبیاری اتوماتیک است. توجه داشته باشید که عوامل متعددی وجود دارند که فشار آب و زمان آبیاری را تعیین می نمایند. بنابراین هنگام تنظیم اتوماتیک تایمر در ابتدا باید شناخت کلی نسبت به گیاهان مورد نظرتان پیدا کنید. به طور مثال سانسوریا از جمله گیاهانی می باشد که دیرتر از دیگر گیاهان به آب نیاز پیدا می کند. در صورتی که فاصله دو آبیاری گل های رز و شمعدانی کمتر است. همچنین تنظیم زمان و فشار آبیاری در مزرعه نیز وابسته به میزان بارندگی، رطوبت خاک، نور خورشید و … می باشد. بنابراین بهتر است پس از تنظیم اولیه تایمر وضعیت گیاهان را مد نظر قرار دهید و با توجه به آن زمان بندی دفعات بعد را مشخص کنید.

نکات کلیدی هنگام استفاده از تایمر آبیاری

برای دستیابی به نتیجه دلخواه و استفاده درست از تایمر آبیاری بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • تایمرهای آبیاری در فصول سرد قابل استفاده نیستند. از طرفی آب سرد راکد در شیر می تواند منجر به آسیب دیدگی آن ها شود. به همین دلیل بهتر است در فصل سرما تایمرها را از شیر جدا کنید.
 • در صورت مشاهده نشانه های ضعف باتری حتما آن ها را تعویض نمایید. بهترین زمان تعویض باتری ها هر ۳ تا ۴ ماه است.
 • به محدوده دمایی تایمر آبیاری توجه داشته باشید. معمولا دمای ورودی حداکثر ۴۰ درجه یا حداقل زیر صفر است. تغییرات دمایی می تواند منجر به خرابی تایمر شود.
 • امکان نشتی در ورودی و خروجی شیر را پس از نصب تایمر به دقت بررسی نمایید.