خرید الکتروموتور موتوژن

الکتروموتور موتوژن برای تامین نیروی مکانیکی در ابزار‌های مختلف و ماشین ‌آلات تاثیر بسیاری دارد. این مدل دستگاه‌ها از قطب‌های الکتریکی و مغناطیسی برای تشکیل گشتاور و حرکت بهره می‌گیرند. الکتروموتورها دارای دو دسته الکتروموتورهای DC و الکتروموتورهای AC می‌باشند. الکتروموتورهای DC از گردش یک راست برای عملکرد خود بهره می‌برند و الکتروموتورهای AC برای حرکت و چرخش از جریان پی در پی کمک می‌گیرند.

تجهیزات و مشخصات فنی الکتروموتور موتوژن

این نوع موتور از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده ‌اند. در واقع هر کدام از قطعات فنی الکتروموتور وظیفه‌ خاصی دارند که به بهبود عملکرد این دستگاه کمک می‌کنند. در ادامه به بررسی اجزای اصلی الکتروموتور موتوژن می‌پردازیم:

 • قاب: قاب یا بدنه الکتروموتور موتوژن ساختار اصلی آن است که تمام قطعات دیگر را در خود جای داده و آن‌ها را حفظ می‌کند.
 • قطب‌ها: قطب‌ها در الکتروموتور موتوژن نقش مهمی در تولید گشتاور دارند. قطب‌های مغناطیسی به صورت جفت شده در دو قسمت مخالف قرار می‌گیرند.
 • قطعه قرارگیری پیچ: این قطعه با استفاده از پیچ‌های مغناطیسی قطب‌ها را در مکان خود نگه داشته و از حرکت آن‌ها جلوگیری می‌کند.
 • جعبه دنده: برخی از انواع الکتروموتور موتوژن دارای جعبه دنده هستند که برای تغییر سرعت و افزایش گشتاور استفاده می‌شود.
 • برس‌ها: برس‌ها به عنوان اجزای تماسی در الکتروموتورهای موتوژن عمل می‌نمایند و برق را به قطب‌ها منتقل می‌کنند.
 • جرقه‌گیر: در واقع جرقه ‌گیر نقشی مشابه برس‌ها دارد و برق را به قطب‌ها منتقل می‌کند، اما در الکتروموتورهای بزرگ تر استفاده می‌شود.
 • بازوها: بازوها یا شافت‌ها قطعاتی هستند که قطب‌ها و سیم‌های موتور را به هم متصل می‌کنند و حرکت چرخشی را ایجاد می‌نمایند.
 • سیم‌های موتور: سیم‌های موتور، برق را از منبع تغذیه به قطب‌ها منتقل می‌کنند و جریان الکتریکی را در الکتروموتور موتوژن تولید می‌نمایند.

به طور کلی این اجزا با همکاری و هماهنگی خود عملکرد الکتروموتور موتوژن را تضمین می‌کنند و برای انجام وظایف مختلف در صنایع و دستگاه‌های مختلف استفاده می‌شوند.

مزایای استفاده از الکتروموتورهای موتوژن

این مدل الکتروموتور به دلیل ویژگی‌های بی نظیری که دارد از طرفداران فراوانی برخوردار است. یکی از مزیت‌های اصلی الکتروموتور موتوژن کارکرد بالای آن می‌باشد. این مدل الکتروموتورها معمولا بازدهی و راندمان بالایی دارند و تا ۸۰ درصد انرژی مکانیکی را به وجود می‌آورند. الکتروموتورهای موتوژن ساختار ساده‌ای دارند و به راحتی قابل استفاده هستند. آن‌ها از قطعات بی نظیری تشکیل شده ‌اند و احتیاجی به مراقبت و تعمیرات پیچیده ندارند.

الکتروموتورهای موتوژن از قابلیت مدیریت بی همتایی برخوردار هستند. با استفاده از سیستم‌های مدیریت الکترونیکی می‌توان به بهترین نحو ممکن سرعت و قدرت الکتروموتور را تنظیم کرد .این الکتروموتورها بدون لغزش و سایش قطعات کار می‌کنند، بنابراین نیاز به تعویض ندارند. الکتروموتورهای موتوژن دارای حجم کوچکی هستند و به راحتی در فضاهای محدود قابل استفاده می‌باشند. این نوع الکتروموتور عملکرد بدون صدا دارد که در نتیجه به سیستم‌های صوتی جداگانه نیازی نیست.

موتوژن

معایب خرید الکتروموتور موتوژن

 • قیمت: الکتروموتور موتوژن یک قطعه پر قدرت و پرکاربرد است که قیمت بالایی دارد. برای خرید آن باید هزینه زیادی را صرف کنید.
 • نیاز به تخصص فنی: خرید و استفاده از الکتروموتورهای موتوژن نیاز به دانش فنی و تخصص دارد. برای استفاده صحیح از این قطعه باید دانش کافی در زمینه الکترونیک و مکانیک داشته باشید.
 • نیاز به تعویض قطعات: الکتروموتور موتوژن همانند سایر قطعات الکتریکی با گذر زمان دچار خرابی می‌شود و نیاز به تعویض قطعات دارد.
 • وزن: الکتروموتور موتوژن قطعه‌ای سنگین می‌باشد که نصب آن در دستگاه‌های کوچک مشکل است.
 • فضای ذخیره ‌سازی: الکتروموتور موتوژن به دلیل حجم بالای خود نیاز به فضای ذخیره ‌سازی مناسب دارد.

آیا الکتروموتورهای موتوژن قابل تعمیر هستند؟

بله الکتروموتورهای موتوژن قابل تعمیر هستند. با استفاده مداوم از الکتروموتور ممکن است برخی از قطعات آن خراب شوند که در این صورت می‌توان قطعات آسیب دیده را تعمیر کرده یا در صورت لزوم قطعات جدید جایگزین گردد. تعمیرات الکتروموتورها معمولا توسط تعمیرکاران ماهر و با استفاده از ابزارهای مناسب صورت می‌گیرد. پس از تعمیر الکتروموتور می‌توان از آن برای تامین نیروی مکانیکی در دستگاه‌ها و ماشین ‌آلات استفاده کرد.

جمع بندی

به طور کلی این دستگاه به دلیل بازدهی بالا، قابلیت کنترل دقیق، ساختار ساده، عمر طولانی، حجم کوچک و عملکرد بدون‌ صدا در بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت هنگام خرید بهتر است به قدرت موتور، ولتاژ و جریان، سایز و ابعاد، کیفیت و قابلیت اطمینان، قابلیت تنظیم سرعت توجه کنید.