02136615808 / 02136615570
انتخاب صفحه

واردات انواع پمپ های صنعتی - نفتی - شیمیایی

ثبت سفارش و واردات انواع پمپ های خاص

 پمپ‌ اسکرو یا مارپیچ – پمپ‌ دنده‌ای – حرکت انتقالی سیالات -پمپ انتقال سیالات ویسکوز – پمپ مارپیچ یک محور –  single serew or cavity pump – پمپ مارپیچ دو روتوره

 

پمپ اسکرو مونو پمپ


پمپ‌های اسکرو یا مارپیچ


همانطور که می‌دانید این پمپ زیرمجموعه پمپ‌های دنده‌ای بوده که با محبوس کردن سیال در یک فشار و حرکت انتقالی در راستای محور مارپیچ باعث افزایش فشار سیال می‌گردد. انتقال سیالات ویسکوز یا دارای غلظت متغیر، سیالات دوغابی و همچنین سیالات دارای ذرات ساینده از مزایای این پمپ‌ها می‌باشد. در این پمپ‌ها نیازی به شیر یکطرفه در ورود و خروج(سوپاپ) نمی‌باشد. براساس  نوع کاربرد ممکن است از یک ، دو و یا سه مارپیچ استفاده شده. که طور و گامpr1 موجود در مارپیچ نشان‌دهنده میزان و توانایی آن برای فشارسازی و کاهش برگشت slip جریان در این پمپ‌ها می‌باشد.


 انواع پمپ‌های مارپیچیserew pump


1- مارپیچ یک محورsingle serew or cavity pump


این پمپ‌ها که به مارپیچ یک روتوره نیز معروف می‌باشند برای انتقال سیالات ویسکوز و همچنین دو فازی مناسب بوده، معمولا دارای دور پایین بوده وبه وسیله یک جعبه دنده دور آنها را تا حدود200 الی300 کاهش می‌دهد. جنس استاتور از نوع غیرفلزی مثل تفلون و رابر با لاستیک(وایتون، بوناان)و… می‌باشد. باید سعی شود تا از کارکرد پمپ به صورت خشک خودداری شود، زیرا باعث آسیب رسانده به استاتور بدنه می‌گردد. در ذیل شکل روتور و استاتور در این پمپ‌ها نمایش داده شده است.

در ساده‌ترین این پمپ‌ها نسبت گوشه‌های موجود در روتور به استاتور به نسبت1 به2 می‌باشد و رابطه ذیل بین گوشه‌های روتور و استاتور برقرار می‌باشد.

فشار خروجی این پمپ‌ها تابع فشار خط فرآیند پایین دست می‌باشد و با توجه به ثابت بودن دور و دبی آنها با تغییرات فشار خط دبی آن ثابت می‌ماند لذا می‌گوییم دبی آن مستقل از فشار سیستم می‌باشد. لازم به یاد‌آوری است که در صورت هرگونه انسداد در مسیر خط فرایند پایین‌دست، فشار آن شدیدا افزایش یافته و در صورت نبود شیر اطمینان بر روی مسیر باعث آسیب رساندن به پمپ و سیستم فرایندی گردد.


2- مارپیچ دو روتوره


در این پمپ‌ها یکی از دو روتور به الکتروموتور، متصل بوده و انتقال دور و نیروی محرکه به روتور دوم از طریق چرخدنده‌های(timing) متصل بر روی قسمت‌هایی از شافت که خارج از بدنه قرار دارد( پوسته سیال) منتقل می‌شود. براساس شرایط فرایندی ممکن است پمپ با طراحی یک یا دو ورودی سیال ساخته شود پمپ‌های با دو ورودی مثل دو پمپ در یک پوسته می‌باشند که به صورت موازی با هم کار می‌کنند. این پمپ‌ها در شرایط عادی برای فشارهای پایین و در برخی از شرایط خاص ممکن است تا فشار90 بار نیز مورد استفاده قرار گیرند دور آنها ممکن است از100 الی3000 دور در دقیقه بوده و عامل محدود کننده دور در این پمپ می‌تواند ویسکوزیته سیال و برای جلوگیری از بروز کاویتاسیون باشد از معضلات این پمپ‌ها در فشارهای بالا نیروی محوری تولید شده توسط مارپیچ‌ها  می‌باشد که باعث نیروی بسیار زیادی بر بیرینگ‌ها می‌شود. لیکن در برخی از طراحی‌ها به وسیله نحوه ورودی و خروجی سیال به پمپ آن را تا حد زیادی خنثی می‌کنند( دو ورودی). زمانی که فشارسازی زیاد مورد نیاز باشد از یک خروجی استفاده می‌شود از معضلات این طراحی نیروی محوری می‌باشد که این نیروی به وجود آمده را به وسیله بالانس بیستون یا بیرینگ خنثی می‌شود شکل‌های ذیل نمونه‌ای از پمپ‌ با دو روتور و درگیر از نوع خارجی نمایش داده شده است.

 

 

021-77671565

جهت انجام هرگونه مشاوره قبل از خرید با ما تماس بگیرید

آب نیرو مرجع تخصصی تجهیزات صنعتی و کشاورزی